26.03.2018

Letošní svátky jara jsme se rozhodli oslavit také ve Muzeu lidových staveb v Kouřimi, kam jsme s dětmi z mateřské školy Sofie na konci března stejně jako v loňském roce zavítali. Kromě komentované prohlídky skanzenu s lektorem, jsme si mohli prohlédnout také kozy a ovce, které zde chovají. Ve vzdělávacím programu, připraveném speciálně pro věkovou kategorii dětí z mateřské školy  jsme se seznámili s velikonočními tradicemi , s tím jak se dříve zdobily příbytky lidí, nebo jaká byla obvyklá jídla. Také jsme vyráběli, domů jsme si odnesli „kočičky“, vlastnoručně z vaty vytvořené. Na závěr jsme si v ovocném sadu zahráli pohybové hry a udělali si piknik v trávě.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů.