11.02.2021

Masopustní průvod je jedna z tradic, které v mateřské i základní škole Sofie každoročně dodržujeme. Letos ji bohužel musíme vynechat. Přesto s dětmi ve školce o Masopustu hodně mluvíme, vysvětlujeme si význam jednotlivých dnů, seznamujeme se s tradičními jídly. Je to naše téma na tento i příští týden. Děti kreslí, vyrábí barevné papírové čepice, zpíváme masopustní písně, s chutí si ve třídách i zatančíme. Upečeme si koblížky. Výrobu masek jsme letos vynechali a budeme doufat, že za rok do ulic Říčan s veselou myslí vyrazíme.

Masopust je období, které začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a trvá až do začátku postní doby. Slaví se však především jeho závěrečné tři dny.

• Tučný čtvrtek 11. února 2021
  • Masopustní neděle 14. února 2021
  • Masopustní úterý 16. února 2021
  • Popeleční středa 17. února 2021
Termín masopustu se určuje podle data Velikonoc (Velikonoční neděle vychází v roce 2021 na 4. dubna). Popeleční středa zahajuje předvelikonoční postní období. Postní období dodržuje spousta lidí, každý po svém. Variantou jsou také suchý leden či únor, nebo celková detoxikace těla.