07.11.2017

Podzimní měsíce se vyznačují tím, že někteří u nás žijící ptáci se vydávají na dlouhou cestu za teplem, aby se k nám na jaře opět plni sil a vyhřátí od sluníčka vrátili.

My jsme si o těchto statečných cestovatelích povídali. Nejen povídali, my jsme se na jejich cestu za sluníčkem také vydali, i když „jen“ prstem po mapě – barevným provázkem jsme vyznačovali cestu některých nejznámějších stěhovavých ptáků, hledali jsme o nich informace v encyklopediích a atlasech. Na základě pomůcky z kosmické výchovy jsme se dozvěděli, kteří ptáci odlétají, kteří zůstávají a kteří naopak přilétají – ano, i to je pravda – zkrátka tady u nás v Čechách je pro některé ptáčky v zimě hodně teplo?, a tak tady přezimují a na léto zase frnk na sever.

Bavilo nás pracovat s pohyblivou abecedou, z jejíchž písmen jsme skládali názvy ptáků, opisovali je, určovali počet písmen i slabik. Na procházkách venku jsme pozorně pozorovali, zda uvidíme nějaké ptáčky, kteří neodlétli a na zimu u nás zůstávají – viděli jsme jich spoustu a rozhodli jsme se, že jim v nejbližší době vyrobíme krmítka, aby zimu snáze přežili. Tak na shledanou zase na jaře a šťastnou cestu!